Pierwsze kroki ku oszczędzaniu

Pierwsze kroki ku oszczędzaniu
26
06

Chcesz oszczędzać, ale po pierwszym dniu brakuje Ci motywacji? Sprawdź, czy na pewno dobrze się do tego zabierasz.

  1. Pamiętaj, że jak z każdym postanowieniem – zawsze jest dobry moment, by zacząć je realizować. Nie musisz czekać do nowego roku.
  2. Nie zrażaj się porażkami. Pomyśl, ile już razy próbowałeś wdrożyć nową dietę, rzucić palenie czy rozpocząć regularne bieganie? Z oszczędzaniem jest podobnie – początki bywają trudne, ale gdy je przetrwasz, będziesz mógł już tylko obserwować korzystne efekty.
  3. Nie wykręcaj się zbyt niskimi przychodami lub za wysokimi wydatkami. Każdy może oszczędzać, trzeba tylko właściwie dostosować swój plan do możliwości.
  4. Dodaj oszczędzanie do listy swoich nawyków. Jak picie kawy czy ulubiony serial – tak oszczędzanie powinno się stać nawykiem.
  5. Oszczędzaj na początku miesiąca. Potraktuj przelew na konto oszczędnościowe, jak każdą stałą opłatę, którą musisz poczynić. Nie czekaj do końca miesiąca, wtedy efekty będą mierne.
  6. Jeśli trudno Ci jest wykonywać stały przelew, zleć to swojemu bankowi – możesz oszczędzać na końcówkach transakcji, od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na zaokrąglenie do pełnej złotówki, 5 złotych, itd.
  7. Poinformuj znajomych o swoim postanowieniu – zyskasz nie tylko wsparcie, lecz także dodatkową motywację. Deklaracja zobowiąże Cię do konsekwencji jeszcze bardziej.
  8. Dokładnie określ cel oszczędzania, miej go przed oczami, a zobaczysz, jak dużą mobilizację odczujesz.
  9. Jeśli nie masz konkretnych planów, co do spożytkowania odłożonych środków, wyznacz sobie cel w postaci długoterminowych inwestycji. Nadwyżki finansowe warto ulokować w bezpieczne instrumenty, które pozwolą Ci na duży zysk przy niskim poziomie ryzyka.
Udostępnij