Informator rynkowy. Korekta na Wall Street

Informator rynkowy. Korekta na Wall Street
01
03

Poprzedni miesiąc to pierwsza od wielu miesięcy korekta na amerykańskiej giełdzie, która rozlała się także na pozostałe światowe rynki. Po kilkunastu miesiącach oderwanej od rzeczywistości i pojawiających się informacji hossie, mamy do czynienia ze spadkami, których skala jest na chwilę obecną ciężka do przewidzenia.


Luty przerwał trwające od 10 miesięcy wzrosty indeksów Dow Jones Industrial oraz S&P500, początkując tym samym pierwszą od dwóch lat korektę na Wall Street. Po mocnej wyprzedaży akcji, jaka nastąpiła po publikacji danych z rynku pracy oraz odbiciu w drugiej połowie miesiąca, ostatecznie główne amerykańskie indeksy zaliczają spadki, które pogłębiła środowa sesja. Dow Jones Industrial stracił 1,5%, S&P500 zniżkował o 1,11%, a Nasdaq zakończył zmagania 0,78% pod kreską. Byków nie zdołały nawet zachęcić lepsze od oczekiwań kwartalne wyniki finansowe spółek, które w 76% przypadków przebiły rynkowe konsensusy. Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na zbliżające się wielkimi krokami podwyżki stóp procentowych oraz wyhamowanie na rynku nieruchomości, co z pewnością w najbliższych tygodniach będzie ciążyć amerykańskim inwestorom. Dziś na otwarciu ponownie przewaga czerwieni.


Fatalna sesja na Wall Street przełożyła się na spadki japońskich i australijskich indeksów. Nie inaczej było również w przypadku parkietów na Starym Kontynencie, które konsekwentnie od startu utrzymują się poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. W Europie dodatkową niepewność wzbudzają czynniki polityczne, do których w pierwszej kolejności należy zaliczyć odrzucenie przez Wielką Brytanię przygotowanego przez UE wstępnego szkicu traktatu dotyczącego Brexitu. Na drugim miejscu znajdują się natomiast zaplanowane na weekend wybory parlamentarne we Włoszech, w których spore szanse na zwycięstwo posiada populistyczna partia Ruchu Pięciu Gwiazd. Ostatecznie DAX spada o niecałe 2%, CAC40 traci 1,05%, FTSE MIB zniżkuje o 0,65%, a FTSE 100 o 0,91%.


Serię spadków kontynuuje WIG20, który tracąc dziś 1,24%, spadł do poziomu 2334 pkt. Najlepiej zachowują się spółki z sektora energetycznego, natomiast spadki dotknęły sektor bankowego oraz odzieżowy. Z danych makroekonomicznych poznaliśmy dziś lutowy odczyt indeksu PMI dla przemysłu, który spadł z 54,6 pkt do 53,7 pkt.
 

Udostępnij