Informator Rynkowy. Nowy rekord Dow Jones Industrial

Informator Rynkowy. Nowy rekord Dow Jones Industrial
31
07

W USA swoje historyczne maksima ustanawia DJI, który kontynuuje piątkowe wzrosty. W Europie bykom nadal brakuje impulsu co sprawia, że obserwujemy kolejną spadkową sesję.             

Piątkowa sesja w USA przyniosła rekord na indeksie Dow Jones Industrial, który urósł o 0,15%. Zniżkował natomiast S&P 500, który spadł o 0,13% oraz Nasdaq, który stracił 0,12%. Inwestorów zawiodła publikacja kwartalnych wyników Amazona, po której akcje spadały o 2,5% oraz słabsze od oczekiwań wyliczenie PKB USA za II kwartał, które wyniosło 2,6% wobec prognoz na poziomie 2,7%. Dziś inwestorzy poznali natomiast odczyt Chicago PMI, który wyniósł 58,9 pkt. wobec prognoz na poziomie 61 pkt. Nieźle wypadł za to indeks podpisanych umów kupna domów, który wzrósł w czerwcu o 1,5% przewyższając prognozy o 0,8%. Nowy tydzień największe indeksy z wyjątkiem DJI (+0,3%) rozpoczęły spadkami.

Kolejny dzień z rzędu w Europie przeważa strona podażowa. DAX traci 0,4%, a CAC 40 0,5%. Lekko zyskuje natomiast  FTSE 100 (+0,1%) oraz FTSE 250 (+0,2%). Po dobrym kwartale zyskują m.in. akcje HSBC oraz Heinekena, który pochwalił się skorygowanym zyskiem za I kw. na poziomie 1,81 mld euro (wcześniej 1,75 mld euro). Inwestorów mogły zawieść odczyty indeksu PMI dla przemysłu oraz usług w Chinach, które w obu przypadkach okazały się być niższe niż w ubiegłym miesiącu. Niecałe 0,6% zyskuje natomiast indeks WIG 20, który rośnie głównie za sprawą banków (BZ WBK, mBank, Alior) zyskujących prawie 3% oraz sektora energetycznego, którego wzrosty przekraczają 1%. Z danych makroekonomicznych wyższa od oczekiwań okazała się inflacji CPI, która wzrosła o 1,7% wobec prognoz na poziomie 1,6%.

Udostępnij