Informator Rynkowy. Ostatnia sesja w kwartale

Informator Rynkowy. Ostatnia sesja w kwartale
30
06

Ostatnia sesja w kwartale

Ostatnia sesja kwartału pokazała, iż na rodzimym parkiecie coraz bardziej możliwe staje się przejście z trendu bocznego w spadkowy. Inwestorom nie pomagają notowania zarówno amerykańskich jak i europejskich indeksów. WIG20 kończy kwartał minimalnie poniżej 2300 punktów.

Czwartkowa sesja była zupełnym przeciwieństwem środowych notowań. Na największych amerykańskich indeksach przeważał kolor czerwony, co ostatecznie poskutkowała stratami: indeks S&P 500 spadł o 0,86%, Dow Jones o 0,78% , a technologiczny Nasdaq aż o 1,44%. Rynkowi nie pomógł pozytywny odczyt PKB za pierwszy kwartał, który wyniósł 1,4%, przewyższając prognozy o 0,2%. Kolejny dzień świetnie radziły sobie banki, które po decyzji Rezerwy Federalnej o zatwierdzeniu planów związanych z przeznaczeniem kapitału, zdecydowały się przekazać akcjonariuszom więcej środków. JP Morgan zwiększy kwartalną dywidendę o 12%, Citigroup o 50%, Bank of America o 60%, a Well Fargo o 3%. Dodatkowo wszystkie wspomniane banki, uwzględniając Morgan Stanley, zdecydowały się skupić swoje akcje za łączną kwotę 64 mld dol. Równie dobrze zachowywał się sektor energetyczny, który podążał za rosnącymi szósty dzień z rzędu cenami ropy. Ropa Brent wzrosła wczoraj do 47,8 dol. za baryłkę, natomiast NYMEX do 45,3 dol. Z drugiej strony rynku znalazły się spółki technologiczne, do których rynek nabiera coraz więcej wątpliwości. Dziś o godzinie 18:00 na indeksy lekko rosną, czego przyczyną może być lepszy od prognoz odczyt Indeksu Chicago PMI, który wyniósł 65,7 pkt. I był lepszy od oczekiwań.

W Europie podobnie jak wczoraj nadal przeważają spadki. Francuski CAC40 oraz niemiecki DAX tracą dziś ponad 0,7%.  We Frankfurcie nie pomogły dziś lepsze od prognoz odczyty sprzedaży detalicznej, która wzrosła w maju r/r o 4,8% (prognoza 2,5%) ani szacunki na temat inflacji HICP w strefie euro, która wyniosła 1,3% (prognoza 1,2%). Zniżkował również brytyjski FTSE100, który stracił 0,5%. Na wyspach wyraźnie słabnie wzrost gospodarczy, który wyniósł zaledwie 0,2% i był o 0,5% niższy od poprzedniego odczytu.

Ostatnia sesja kwartału przyniosła spadek głównego indeksu WIG20, który kończy sesje 1,26% na minusie. Jest to kontynuacja trendu bocznego, który obserwujemy od 2 miesięcy. Inwestorom wyraźnie brakuje argumentów do mocniejszego wybicia ponad 2300 pkt., a sytuacje pogarsza niemiecki DAX, gdzie spadki przybierają na sile, co może oznaczać przejście do trendu spadkowego.  Na koniec tygodnia traciła większość spółek, zarówno tych z branży finansowej (PZU -2,19%, PKO BP -1,09%), jak i surowcowej (KGHM -1,73%, PGNiG -3,07%, Lotos -2%, PKN Orlen -2,70%). W przypadku tego ostatniego, wczoraj i dziś doszło do zmian w zarządzie oraz radzie nadzorczej spółki. Ponad to akcjonariusze zdecydowali, że przeznaczą na wypłatę dywidendy aż 1,28 mld zł., co daje 3 złote na jedną akcję. Warto odnotować, że jest to najwyższa podział zysków w historii płockiego koncernu. Skarb państwa jako właściciel 27,5% akcji zainkasuje 353 mln złotych. Z danych makroekonomicznych cieszyć mogą się polscy konsumenci. Inflacja CPI spadła z 1,9%  do 1,5%., podczas gdy oczekiwano 1,7%. Taki wynik już kolejny miesiąc z rzędu mieści się w widełkach celu inflacyjnego, jaki wyznaczył NBP i coraz bardziej oddala widmo ewentualnych podwyżek stóp procentowych.

 

Udostępnij